Bulut Sistemi ve İş Dünyasına Katkıları

Dünya her geçen gün daha da hızlı dönmeye devam ediyor. Aslında dünyanın dönüş hızı sabit, yörünge etrafında 107.000 km/h ile dönüyor tabi biz bu hızı hissetmiyoruz. Ancak içerisinde yaşadığımız hayattaki teknoloji, her geçen gün üstel olarak hızlanmaya devam ediyor. Bir zamanlar fiziksel ve kompleks bir alan kaplayan yazılım ve veriler artık ulaşılması daha kolay bir şekilde hızla bulut sistemine göç ediyor.

Peki, bulutlar ne kadar hızlı hareket eder? Genelde 48 ila 160 km/h arası bir hızla ama bizi bahsettiğimiz teknolojik versiyonları çok daha hızlı hareket ediyor. Bulut merkezli teknolojilerdeki eğilimler iş dünyasını da yakından etkiliyor. Satınalma profesyonellerinin bu eğilimlere adapte olmaları gerektiklerini anlamaları ve adapte olmaları gerekiyor. Peki iş dünyası ve bulut sistemini bir araya getiren ana meseleler nedir? Bu sorunun cevabını 4 parçada vermek gerekir.

1) Bulut Sistemi ve Yüksek Güvenlik:

Veri güvenliği her zaman için organizasyonlar açısından endişe kaynağı olmuştur. Bundan ötürü özel bilgileri korumak için her zaman efor ve harcama sarf edilmiştir. Bulut depolama fikri her zaman için bu konuya aşina olmayanlar için bir endişe oluşturmuştur. Çünkü konuya tam olarak aşina olunmayınca bulut sistemi, kontrol ve güvenlik eksikliği olarak algılanabilir. Aslında bulut sistemi güvenlik seviyesini farklı açılardan yükseltir. Verileri daha kolay ulaşılabilir sağlar ve ek olarak bulut sisteminde depolanan veri birçok güvenlik katmanı tarafından sürekli korunur.

2) Olağanüstü Esneklik

Eski tip 9-17 arası iş günlerinde, ofis saatleri dışında iş dünyası neredeyse durur. Akşam olunca kimseye ulaşılamaz, işler bir sonraki güne kalır. Bu durum özellikle uluslararası iş yapan firmalar için çok büyük sıkıntılar doğurur. Teknolojik ilerlemeler sayesinde iş saatleri artık daha rahat ayarlanabilir hale geldi. Gençler artık iş seçerken iş ilanlarında ‘esnek çalışma saatleri’ kısmını daha çok kontrol ediyorlar. Tüm bu faktörler birleşince şirketlerin daha rekabetçi ve çekici olmak zorunda oldukları ve alternatif çalışma seçeneklerini göz önünde bulundurmaları gerektiği gerçeği ortaya çıkıyor. Bulut sistemi şirketlerin çalışanlarına esneklik teklif etmesini ve üretkenliklerini artırmasını sağlıyor.

3) Masrafları Kısmak

İş dünyası liderleri artık harcamaları daha verimli yöneterek bu verimli yönetim sayesinde yatırımlardan daha fazla değer elde etmek doğrultusunda çalışıyorlar. Hesaplama programları üzerine yapılan harcamalar ve bu programların oluşturduğu ek masraf şirketlerin üzerine yük oluşturabilir. Halbuki bulut sistemi çözümlerinde ek altyapı masrafları olmaz, bakım ve yükseltme masraflarını ortadan kaldırır. Bu yönüyle büyük tasarruflar sağlar. Özetle, bulut sistemi satın alarak bir şirket daha az harcayarak daha çok hedefi gerçekleştirebilir.

4) Satınalmada Verim

Satınalma ekipleri şüphesiz daha iyi şekilde iş yapabilmek için bu eğilimlerden ortaya çıkan değişikliklerden etkilenecektir. Bulut sistemi çözümlerinin uyarlanması ve bulut merkezli satınalma yazılımları daha iyi iş sonuçları ve daha yüksek verimlilik için çok önemli bir katkıdır. Bir yandan veri güvenliği sağlanırken, diğer taraftan da çalışanlara esnek bir çalışma koşulu sağlar. En önemli katkı ise bir sonraki projelerde kullanılabilmek üzere büyük kaynak tasarrufları sağlar.